Prečo hazard zakázať


  1. Koncentrácia herných prístrojov v Nitre je najvyššia spomedzi krajských miest

V Nitre sa momentálne nachádza 44 herní a 2 kasína. V nich je umiestnených 64 výherných prístrojov, 746 videoherných terminálov a 10 elektromechanických ruliet, spolu 820 herných prístrojov. To predstavuje koncentráciu 106 herných prístrojov na 10 000 obyvateľov. Pre porovnanie, slovenské mestá a obce, v ktorých sa prevádzkujú hazardné hry v herniach a kasínach, majú v priemere 72,83 herných prístrojov na 10 000 obyvateľov.

 

  1. Vládna “regulácia” nefunguje. Herné prístroje stále pribúdajú

Novela zákona 171/2005 o hazardných hrách z roku 2016 priniesla zníženie počtu prevádzok s týmito hazardnými hrami približne o tretinu nakoľko sa od 1.1.2018 výherné automaty nemôžu prevádzkovať v krčmách, pohostinstvách a reštauráciách, ktoré nie sú herňami. Na druhej strane ani takýto úbytok prevádzok nepriniesol reguláciu, ktorá by znížila počet herných prístrojov v Nitre. Práve naopak, počet herných prístrojov od decembra 2016 do januára 2019 stúpol z 643 kusov na 820 kusov, teda o viac ako štvrtinu.

počet prevádzok v Nitre počet herných prístrojov v Nitre
r. 2016 r. 2018 r. 2019 r. 2016 r. 2018 r. 2019
67 43 46 643 757 820

 

  1. Zákon neumožňuje mestu Nitra, aby zabránilo vzniku nových herní a umiestneniu nových herných prístrojov

Nový zákon 30/2019 o hazardných hrách nepriniesol reguláciu, ktorá by umožnila mestám a obciam obmedziť počet herní a herných prístrojov v meste a tak zabrániť tomu, aby v slovenských mestách herné prístroje pribúdali. Mesto Nitra nevie na svojom území hazard regulovať inak ako prijať zákaz herní a kasín na základe petície, ktorú podpíše aspoň 30% voličov s trvalým pobytom v Nitre.

 

  1. Hranie hazardu už po niekoľkých epizódach spôsobuje nelátkovú závislosť podobnú drogovej

Patologické hráčstvo má zničujúci dôsledok na osobnosť hráča, jeho rodinu i celé okolie. Tiež vyvoláva kriminalitu z dôvodu získavania peňazí na hru. Takýchto hráčov je potrebné liečiť v špecializovaných zariadeniach, pričom náklady na ich liečbu a resocializáciu, často neúspešnú, musí hradiť spoločnosť.

 

  1. Rizikové hranie je u hráčov bežné

Výskum správania hráčov hazardných hier uskutočnený v roku 2016 v Českej republike zistil, že až 42% hráčov vsadilo za posledných 12 mesiacov do hazardnej hry (bez lotérií) viac peňazí ako si mohli dovoliť prehrať. Tieto finančné straty spôsobili, že 33,7% hráčov hralo na ďalší deň, aby sa pokúsili prehrané peniaze získať naspäť.

 

  1. Rizikové správanie spôsobuje finančné problémy hráčom a ich rodinám

Finančné problémy spôsobené hazardom v spomínanom výskume priznalo 23,3% hráčov. V slovenskom zákone o hazardných hrách chýbajú preventívne opatrenia, ktoré by sa snažili predísť rizikovému hraniu a vysokým finančným stratám pre hráčov a ich rodiny. Jediný zákonný spôsob ako týmto stratám predchádzať je znížiť dostupnosť hazardných hier tak, že sa prevádzky v jednotlivých mestách zakážu. Tento zákaz pritom neplatí pre stávkové kancelárie a prevádzky kde sa predávajú žreby lotériových hier.

 

  1. Finančné straty hráčov výrazne prevyšujú príjmy mesta

Zákaz herní a kasín znamená výpadok príjmu z odvodov z hazardných hier pre mesto, ktoré ich zakáže. Tento výpadok väčšinou tvorí len nepatrný zlomok rozpočtu. Pri úvahách o príjmoch mesta z hazardu netreba zabúdať na hráčov a ich rodiny. V roku 2018 dostali mestá a obce 16,2 mil. EUR z odvodov z hazardných hier prevádzkovaných v herniach a kasínach na ich území. Hráči pritom v týchto prevádzkach prehrali 544,9 mil. EUR. To znamená, že na každé 1 EUR v rozpočte mesta z hazardu pripadá 33,64 EUR, ktoré niekto prehrá v herni alebo kasíne.