Prokurátor a súd pošliapali vôľu Nitranov


NIELEN PREVÁDZKOVATELIA HERNÍ, ALE AJ PROKURÁTOR A SÚD POŠLIAPALI VÔĽU NITRANOV

Našu snahu o Nitru bez hazardu sa snaží zastaviť okrem okresného prokurátora už aj krajský súd.

Napriek vlaňajšej mega petícií Iniciatívy zastavme hazard podpísanej tretinou Nitranov a napriek takmer jednohlasnému schváleniu zákazu hazardu mestskými poslancami sa pán okresný prokurátor Mgr. Vladimír Bezák postavil jasne na stranu hazardnej lobby.

V januári prišiel na zasadnutie mestského zastupiteľstva spochybňovať stanovisko hlavnej kontrolórky mesta Nitra, pretože neveril, že podpisy boli fyzicky spočítané. Zvláštne, že prokurátor sa pri rozhodovaní o podaní protestu riadi vierou a nie faktami. Navyše ani zákon jednoznačne nestanovuje spôsob, akým majú byť podpisy pod petíciou spočítané.

Odpoveďou mesta bolo, že nad rámec svojich povinností spravili okrem spočítania podpisov aj detailnú kontrolu každého jedného podpísaného človeka, a to rukami poslancov mestského zastupiteľstva z koalície aj opozície (inak povedané, petíciu kontrolovali aj tí poslanci, ktorí neboli naklonení myšlienke hazard v meste zakázať), aby sa vyvrátili všetky pochybnosti o platnosti predmetnej petície.

Avšak ani táto hĺbková kontrola (21.524 platných podporovateľov petície = 32,7%) neodradila pána prokurátora od aktivity, aby sa tu herniam mohlo naďalej dariť a podal na mesto žalobu. V tomto nám svojim správaním pripomína majiteľa sieti herní pána Róberta Vystavila, ktorý sa pred mestskými poslancami i členmi našej iniciatívy vyjadril, že ak hĺbková kontrola preukáže dostatok podpisov pod petíciou budú to rešpektovať, no rešpekt sa nedostavil. Hoci sme prokurátora po zverejnení výsledkov kontroly vyzvali, aby sa ďalej nezosmiešňoval, aj tak dal vec následne na krajský súd. A sudca, hoci sa súd ešte nezačal konať, už usúdil, že treba predbežne vydať pozastavenie účinnosti ťažko vydretého VZN-ka zakazujúceho herne a kasína na území Nitry. Tým vytvorili pre prevádzkovateľov hazardu priestor na to, aby si mohli vybavovať nové až päť ročné licencie pre svoje podnikanie.

Vnímame to ako výslovné pošliapanie vôle obyvateľov mesta a mestských poslancov. Koncom tohto roka sme už mohli mať Nitru úplne bez herní (zostalo by len jedno kasíno). Žiaľ, ešte pekných pár rokov tomu tak zrejme nebude.

Denník Postoj oslovil v tejto veci nášho člena petičného výboru.

https://www.postoj.sk/60937/v-nitre-sa-rysuje-bratislavsky-scenar-sud-docasne-stopol-zakaz-herni