Zákaz hazardu sa nepotvrdil… hrozí predĺženie licencií?


 

Dňa 19.11.2020 na zasadnutí mestského zastupiteľstva mal byť opätovne prijatý zákaz hazardu v Nitre. Žiaľ, k údivu nás všetkých, nestalo sa tak!

 

Je smutné, že vo veci všeobecne záväzného nariadenia o zákaze umiestňovania herní a kasín na území mesta, ktoré už raz mestskí poslanci v júni 2019 drvivou väčšinou prijali, bolo potrebné sa schádzať znovu, o čo sa postaral krajský súd svojim predbežným pozastavením jeho účinnosti.

Hazardná lobby sa svojim tlakom zasa postarala o to, že znovu prijatie zákazu hazardu v našom meste sa oddialilo.

V zasadačke mestského úradu sme boli svedkami toho, ako zopár poslancov, ktorí sa nie tak dávno podpísali pod našu petíciu Zastavme hazard, boli včera vo svojich funkciách schopní robiť zákazu hazardu všemožné prekážky, čím docielili presne to, čo si mohla hazardná lobby priať – zneistenie ostatných poslancov a oddialenie prijatia nového VZN.

Konkrétne jeden poslanec, ktorý v ostatných komunálnych voľbách kandidoval aj na primátora, pán Štefan Štefek, dal pozmeňovací návrh, aby sa z budov, v ktorých sa zakazuje prevádzkovanie kasín, vynechali hotely. Na prvé počutie to možno neznie až tak hrôzostrašne, obzvlášť po mohutnej obhajobe takéhoto prístupu k regulácii prevádzok zo strany pána Róberta Vystavila, majiteľa sietí herní, ktorý sa prihlásil o slovo hneď niekoľkokrát a distingvovaným spôsobom predkladal rôzne falošné argumenty. Každopádne takáto zmena VZN ani nie je možná, nakoľko mesto sa musí držať zákona o hazardných hrách a toto VZN takmer doslova kopíruje ustanovenia zákona. Na svojom návrhu si však trval napriek tomu, že ho mestská právnička a aj pán primátor upozornili, že takto pozmenené znenie by bolo protiprávne.

Do toho vošiel ďalší prekvapivý návrh, tentoraz od pána poslanca Pavla Vargu, aby sa v zmysle vzniknutej diskusie vrátil materiál na dopracovanie a aby sa hlasovanie o samotnom VZN-ku preložilo na neskôr.

O návrhu p. Štefeka bolo hlasovanie č. 17 – neprešlo,
a o návrhu p. Vargu bolo hlasovanie č. 18 – a výsledok bol ešte prekvapivejší – prešlo.

Pochváliť treba poslancov vyznačených červenou, ktorí sa nenechali zneistiť.

Keby sa kasína mohli prevádzkovať v hoteloch, znamenalo by to opäť nemožnosť regulovať počet takýchto kasín a množstvo automatov v nich. Teda trend ubúdania kamenných prevádzok v našom meste, za ktorý vďačíme ťažko vydretému vlaňajšiemu zákazu, by sa tak obrátil a Nitry bez hazardu by sme sa nikdy nedočkali. Veď čo by bolo pre podnikateľov jednoduchšie, ako si pozriaďovať kasína v novovzniknutých ubytovniach so zopár lôžkami pre zamestnancov?

Žiadosť o zmenu VZN je absurdná. Jediné, čo sa na ňom dá meniť, je posunutie jeho účinnosti, čo však umožní vydanie licencií na nové herne a kasína a vytvára väčší priestor na nátlak na poslancov!

Takto si to Nitrania nepredstavovali.

Poslancov mestského zastupiteľstva vyzývame, aby sa nedali omotať okolo prsta hazardnej lobby. Nitra bude pekným mestom aj bez hazardu.

A pána Vystavila a jeho kolegov z brandže vyzývame, aby si prestali tvoriť zisky na mozoľoch ľudí, ktorí prepadli závislostiam. Nech si nájdu slušný biznis.

Veríme, že naši volení zástupcovia na preloženom hlasovaní o novom zákaze hazardu nepoprú svoje vlastné hlasovanie spred roka a opätovne sa postavia na stranu ľudí podpísaných pod najväčšou petíciou, aká kedy v Nitre bola.

 

Videozáznam zo zasadnutia mestského zastupiteľstva je tu, téma hazard je od času 1:18:50 – https://www.youtube.com/watch?v=o7-kszoDTL4.